TOP MOMENTY HISTÓRIE PREŠOVSKÉHO FUTBALU

STREDA 25. MÁJ 1898 A UČITEĽ FERENC PETHE 

Ferenc Pethe, rodák z rumunskej Turdy (1872 - 1960), bol učiteľom maďarského a latinského jazyka a literatúry, ale učil tiež telocvik a tzv. poobedňajšie hry na v tom čase vyhľadávanom Prešovskom kráľovskom katolíckom gymnáziu (v roku 1865 bolo poštátnené/pomaďarčené a škola dostala názov Eperjesi Királyi Katolikus Fögymnasium). Priekopnícky čin, keď pozval do Prešova dva budapeštianske futbalové tímy a následne ešte v ten istý deň založí spolu s nadšencami futbalový oddiel, stojí na počiatku prešovského futbalu. 

Fotografia tímu ETVE z roku 1904. Horný rad zľava: Ferenc Pethe, György Dán, Bertalan Hajdú. V strede: Oszkár Richnavszky, János Juhász, Dolný rad zľava: Mihály Kopaszm Gyula Majtényi, Miklós Széll, János Galli, Károly Dahlström, Endre Gregor


EMIL BIHARY A JEHO NEZMAZATEĽNÁ STOPA

Športový obojživelník (rovnako aj vášnivý hokejista, víťaz Tatranského pohára, reprezentant), rodák z už neexistujúcej dediny Veľká Poľana, spája svojím pôsobení niekoľko etáp nášho futbalového klubu - po 1. svetovej vojne hrával za PTVE Prešov, neskôr za ŠK Slávia Prešov, s ktorou postúpil tesne pred vojnou do prvej slovenskej ligy. Neskôr pod vedením Emila báčiho, ako ho mnohí volali, získali dorastenci trikrát titul majstra Slovenska (1940, 1941, 1942). Tí potom podstatne ovplyvnili povojnové smerovanie nášho klubu: bratia Steinerovci, Gejza Šimanský, Miroslav Daňko, František Semeši, bratia Pavlovičovci a ďalší. 

V strednom rade zľava je Gejza "Šidlo" Šimanský a vedľa neho tréner Emil Bihary (1910 - 1976)


ROK 1949 A POSTUP DO 1. ČESKOSLOVENSKEJ LIGY

Mužstvo ŠK Sparta Prešov - v zostave s bratmi Pavlovičovcami - postúpilo v roku 1949 do prvej československej ligy, keď vyhralo D skupinu krajinskej súťaže. Od tých čias je prešovský futbal neodmysliteľnou a podstatnou súčasťou diania na  československých štadiónoch.

Horný rad zľava: Eduard Ciulis, Rudolf Pavlovič, František Kušnír, František Semeši, Jozef Kuchár, Jozef Kováč, funkcionár Jozef Ondrejka, Ladislav Pavlovič, Ladislav Kassay. Dolný rad zľava: funkcionár Štefan Kašprišin, Andrej Šitár, František Kukura, Ján Sabol, funkcionár Jozef Dadej.


2. MIESTO V SEZÓNE 1964/1965

Ktovie, či by sme skončili v najvyššej československej lige na 2. mieste, ak by sme domácu neporaziteľnosť podporili aj výsledkami na výjazdoch (utŕžili sme až 8 prehier!) Na víťaznú Spartu Praha sme stratili 9 bodov a mali sme bilanciu 15 výhier - 3 remízy - 8 prehier. 

Horný rad zľava: Július Holeš, Jozef Gavroň, Jozef Bomba, Alexander Rias, Jozef Obert, Štefan Páll Dolný rad zľava: Grančík, Anton Kozman, Ľudovít Štefan, Jozef Milko, Jozef Petruľak.


LADISLAV PAVLOVIČ A JEHO KLUBOVÁ ODDANOSŤ

Legendárne pravé krídlo s číslom 7 na drese. Ak nerátame dva roky základnej vojenskej služby v ČH Bratislava, celú svoju futbalovú kariéru bol verný Prešovu. Z celkového počtu 164 strelených gólov 150 zaznamenal v drese Prešova. Dvojnásobný kráľ strelcov - prvý z roku 1961 si podelil s Rudolfom Kučerom, druhý získal v roku 1964 - má na konte aj 14 reprezentačných štartov a bronzovú medailu z Pohára národov v roku 1960 (neoficiálne prvé ME vo futbale). 


2. MIESTO V ČESKOSLOVENSKEJ LIGE V SEZÓNE 1972/1973

Tak blízko k titulu majstra Československa sme neboli nikdy predtým. Na druhom mieste sme skončili so stratou jedného jediného bodu za Trnavou. 

Horný rad zľava: Marián Semančík, Peter Molnár, Ján Turčányi, Eduard Čabala, Anton Škorupa, Ľudovít Štefan. Stredný rad zľava: Rudolf Chlapeček, Vladimír Onufrák, Mikuláš Komanický, Milan Pasierb, Ladislav Vankovič, Miroslav Sopko, Tibor Takáč, Jozef Mačupa. Dolný rad zľava: Marián Bartek, Jozef Štepánek, Jozef Kontír, Karol Petroš, Jaroslav Červeňan, Jozef Bubenko, Igor Novák


MITROPA CUP V SEZÓNE 1980/1981

V napínavej 4-člennej skupine sa bojovalo o víťazstvo do posledného zápasu, ktorý sa hral 21. apríla 1981. Zisk Stredoeurópskeho pohára napokon zabezpečilo až vysoké víťazstvo 5:1 na pôde NK Záhreb. Víťaznú trofej, ktorá je podľa dostupných informácií stratená (viď spoločná fotka), prevzal kapitán Andrej Valíček. 

Horný rad zľava: Anton Fiľarský, Štefan Varga, Bartolomej Majerník, Ján Cepo, Vladimír Harajda, Vladimír Gombár. Dolný rad zľava: Ľubomír Anina, Pavol Suško, Andrej Valíček, Jaroslav Matkobiš, Zoltán Breuer, Vladimír Rusnák, Jozef Šálka


VÍŤAZSTVO V SLOVENSKOM POHÁRI 1992

Pod trénerskou taktovkou Štefana Nadzama sme po góloch Viliama Vidumského a Alojza Špaka vo finále, ktoré sa hralo 13. mája 1992 v Dolnom Kubíne, zdolali Lokomotívu Košice a postúpili do prestížneho súboja so Spartou Praha o víťazstvo v Československom pohári. Trebišovský štadión, ktorý praskal vo švíkoch, nám veľkú slávu nedožičil - Sparta nás porazila 2:1. 

Zostava Tatrana Prešov: Peter Jakubech - Jozef Džubara, Petr Čmiľanský, Viliam Vidumský, Ľuboš Štefan - Peter Serbin, Rašid Gallagberov, Marián Skalka - Alojz Špak, Pavol Vytykač, Jozef Kožlej. Striedajúci hráči: Marián Prusák, Jozef Daňko


ZÁPASY PVP V ROKU 1994

Zeleno-bieli pod vedením trénera Igora Nováka vyradili v predkole Bangor City (4:0 doma, 1:0 vonku). V 1. kole sme najprv prehrali na škótskej pôde s Dundee United 2:3, no v domácej odvete sme zvíťazili po dvoch góloch Vladislava Zvaru a jednom góle Róberta Kočiša 3:1. Napriek vypadnutiu s Realom Zaragoza, neskorším víťazom, je elektrizujúca jeseň roka 1994 dodnes živou spomienkou tisícok fanúšikov Tatrana Prešov.  


PIATOK 2. MÁJ 2025

64. minúta zápasu v Šamoríne, ktorý sa hral vo veľkej horúčave a s bremenom veľkej zodpovednosti, znamenal túžobne očakávaný návrat futbalovej bašty na prvoligovú mapu. 7-ročné čakanie bolo najdlhším čakaním na návrat medzi elitu. Gól kapitána Patrika Šimka dve kolá pred koncom bol parádne načasovaný, keďže hneď na ďalší deň sa s veľkou slávou otvárala Futbal Tatran Aréna. Veríme, že je to začiatok novej a úspešnej éry Tatrana Prešov.